Cantonamentul Swimming Team din orasul Victoria: bucurie in echipa, amintiri frumoase si noi prieteni!

Distribuie aceasta postare:

cantonament

21 de copii pasionati de inot, insotiti de 3 antrenori ai clubului de inot Swimming Team au participat, in perioada 14-19 august 2017, la cantonamentul pe care il organizam in mod traditional in fiecare vara, pentru a pregati viitorii sportivi de performanta ai clubului nostru.

Antrenorii care au insotit si au lucrat zi de zi cu copiii in tabara sunt Andrei Petrescu si Alexandru Ratiu, care isi desfasoara activitatea la bazinul Sportul Studentesc, precum si Razvan Iudean, prezent la cursurile Swimming Team de la bazinul Dinamo.

Tabara a avut loc in orasul Victoria, judetul Brasov, un oras foarte linistit, asezat la poalele Muntilor Fagaras, dotat si cu baza de pregatire de care am avut nevoie pentru antrenamente.

 

Daca esti curios cum arata o zi de cantonament cu Swimming Team, iata care a fost programul zilnic al copiilor, pe toata durata taberei:

 

6:40 – trezirea

7:00-7-30 – inviorare

8:00-8:30 – mic dejun

9:00-10:30 – antrenament in apa

10:30-11:30 – antrenament pe uscat

13:00-13:30 – pranz

14:00-16:00 – activitati extra (karting, aventura parc, drumetii)

16:30-18:30 – antrenament in apa

19:00-19:30 – cina

20:00-21:00 – activitati de interior (jocuri de cabana)

 

Pentru ca stim cat de importanta este organizarea si disciplina pentru educarea perseverentei, am insistat ca programul sa fie respectat, chiar daca programul strict este singurul lucru care nu a fost pe placul copiilor.

Una peste alta, fiecare participant a reusit cu succes sa treaca prin toate antrenamentele, inclusiv copiii de 5-6 ani care se pregatesc de pe acum pentru ciclurile competitionale din anii ce vor urma.

 

Amintiri frumoase si noi prietenii

 

Si, pentru ca somnul copiilor este foarte dulce, activitatea cea a mai grea a fost in prima parte a zilei, si anume inviorarea de dimineata. Insa, odata trecut acest hop, toti copiii se bucurau de restul activitatilor atat in bazin, cat si mai ales in afara lui.

De altfel, cele mai usoare activitati pentru copii erau cele in afara antrenamentelor de inot, precum karting, aventura parc sau drumetiile. Aceste activitati sunt si cele care s-au transformat in cele mai frumoase amintiri din aceasta tabara.

„Copiii au ramas cu multe amintiri placute. Dintre cele speciale as putea enumera multe, dar ma opresc la Aventura Parc, unde unii dintre ei au urcat pentru prima data in copac, au alunecat cu tiroliana pentru prima data, iar altii au tras cu arma la tinta (tir cu arma, arcul)”, spune Catalin Miron, managerul clubului de inot Swimming Team.

Ce este, de asemenea, important este ca participantii la tabara de cantonament si-au facut noi prieteni, mai ales ca pentru unii copii aceasta a fost prima lor experienta de plecare fara parinti si acest lucru a reprezentat pentru ei o aventura in sine.

Pentru ca un copil sa-si dezvolte independenta si autonomia, el trebuie sa aiba ocazia de a face acest lucru. Iar pe masura ce copilul creste, parintii ii pot oferi prilejul de a socializa mai mult si de a se manifesta ca individualitate separat de ei, intr-un grup de copii insotiti de adulti, intr-o tabara. Noi incurajam intotdeauna parintii sa le ofere copiilor lor, atunci cand isi doresc si se simt pregatiti, experienta dintr-o tabara, unde, pentru ca simt ca sunt deja copii mari, copiii isi dezvolta independenta, autonomia si isi intaresc increderea in sine.

Clubul Swimming Team organizeaza, in fiecare an, un cantonament de vara, in cadrul caruia copiii se relaxeaza si isi perfectioneaza tehnicile de inot, imbunatatindu-si rezistenta, si o tabara de schi iarna, unde copiii pot invata primii pasi in a schia.

La finalul cantonamentului Swimming Team 2017, putem spune ca atat copiii, cat si antrenorii, raman cu amintiri frumoase legate de antrenamentele din bazin si de celelalte activitati, cu prietenii care speram noi ca vor dura peste ani si cu increderea ca suntem o echipa unita care putem atinge rezultate extraordinare!

 

Te invitam sa vezi filmuletul care pastreaza in imagini o parte din amintirile noastre din cantonamentul Swimming Team 2017 din orasul Victoria, judetul Brasov:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Oh4jRWMiOWk

Distribuie aceasta postare

Cine suntem?

Swimming Team este un club de inot dedicat atat copiilor, cat si adultilor, pentru initiere si perfectionarea inotului. Clubul a fost creat din pasiunea pentru acest sport si din dorinta de a invata si promova inotul tuturor persoanelor.

Localizare

Sediul Swimming Team Club

zona Regie, Clubul Sportul Studentesc

Adresa

str. Larisa, nr. 2, sector 6, Bucuresti

Program

Luni – Vineri

7 AM – 10 PM

Sambata – Duminica

8 AM – 18 PM

Contact

Telefon

0728 225 444

E-mail

office@club-inot.ro

0799 983 830