Care sunt cele mai potrivite stiluri de inot pentru copii

Distribuie aceasta postare:

Inotul este una dintre cele mai recomandate activitati sportive pentru copii, avand in vedere ca imbunatateste conditia fizica, coordonarea, controlul corpului si dezvolta activitatile motorii.

Cu toate acestea, nu toate stilurile de inot sunt potrivite pentru cei mici, mai ales daca sunt incepatori. In acest articol vom discuta despre cele mai potrivite stiluri de inot pentru copii si ce beneficii aduc fiecare

Cele mai potrivite stiluri de inot pentru copii

  1. Inotul liber sau crawl

Inotul liber sau crawl este unul dintre cele mai populare stiluri de inot pentru copii, deoarece este usor de invatat si este unul dintre cele mai rapide stiluri de inot. Copiii care invata crawlul trebuie sa isi coordoneze bratele si picioarele in timp ce respira si mentin pozitia corpului in apa. Inotul liber poate imbunatati rezistenta cardiovasculara, puterea si flexibilitatea.

Acest stil este ideal pentru copiii care doresc sa invete sa inoate si sa dezvolte abilitati de baza in inot.

  1. Inotul spate

Inotul spate este un alt stil de inot popular pentru copii. Ii ajuta pe cei mici sa respire si sa isi mentina echilibrul. Copiii care invata inotul spate trebuie sa invete sa isi coordoneze bratele si picioarele si sa isi mentina pozitia corpului in apa. Acest stil de inot poate imbunatati si postura copilului, determinandu-l sa mentina o pozitie corecta a spatelui.

  1. Inotul bras

Inotul bras este un stil de inot mai dificil pentru copii. Implica coordonarea bratelor si a picioarelor in mod diferit fata de celelalte stiluri de inot. Acest stil de inot poate imbunatati forta si flexibilitatea muschilor.

  1. Inotul fluture

Inotul fluture este cel mai dificil stil de inot pentru copii, deoarece implica miscari complicate ale bratelor si ale picioarelor. Acest stil de inot poate imbunatati forta si flexibilitatea muschilor, dar poate fi dificil pentru copiii care nu au dezvoltat inca abilitati motorii avansate.

Clubul de inot Swimming Team – O echipa de antrenori remarcabili

Este foarte imporant ca micii inotatori sa fie sub atenta supravechere a unui antrenor dedicat. Echipa noastra remarcabila de antrenori dedicati ii invata pe copii secretele inotului si mai mult decat atat, ii montiveaza sa-si atinga potentialul maxim!

Unul dintre principalele noastre obiective este sa le oferim copiilor un mediu sigur si motivant pentru a invata sa inoate corect!

Pentru ca fiecare copil este unic, iar ritmul si capacitatea de invatare difera, cea mai importanta caracteristica a antrenorilor nostri este adaptabilitatea. Astfel, se identifica metode creative de predare, adaptate fiecarui copil in parte.

Toti copiii sunt capabili de a obtine rezultate remarcabile, indiferent de varsta!

”Varsta nu este o bariera. Este o limitare pe care o pui in minte.” – Jackie Joyner-Kersee

Distribuie aceasta postare

Cine suntem?

Swimming Team este un club de inot dedicat atat copiilor, cat si adultilor, pentru initiere si perfectionarea inotului. Clubul a fost creat din pasiunea pentru acest sport si din dorinta de a invata si promova inotul tuturor persoanelor.

Localizare

Sediul Swimming Team Club

zona Regie, Clubul Sportul Studentesc

Adresa

str. Larisa, nr. 2, sector 6, Bucuresti

Program

Luni – Vineri

7 AM – 10 PM

Sambata – Duminica

8 AM – 18 PM

Contact

Telefon

0728 225 444

E-mail

office@club-inot.ro

0799 983 830