Cat de sanatos este inotul in perioada sarcinii

Distribuie aceasta postare:

Inotul este benefic atat pentru mentinerea formei fizice, cat si cea mentala. Stim cu totii ca in perioada sarcinii, viitoarele mamici au nevoie de un suport moral ridicat si de foarte multa relaxare.

Daca te-ai intrebat vreodata ce sport sa faci in timpul sarcinii, ei bine, inotul este unul dintre cele mai santoase activitati.  Citeste in continuare pentru a afla: cum te ajuta inotul in timpul sarcinii, care sunt beneficiile inotului  si cateva sfaturi pentru siguranta ta si a fatului.

Cum te ajuta inotul in timpul sarcinii?

La clubul nostru de inot,  alaturi de antrenori bine pregatiti, atat tu, cat si bebelusul va veti simti relaxati si in siguranta.

Inotul este recomadat  de  catre medicii obstetricieni  ca fiind o activitate excelenta de miscare pe care o poate practica o viitoare mamica.  Este un mediu execelent pentru miscare deoarece ajuta la mobilitatea si flexibilitatea corpului. De asemenea, contribuie si la ameliorarea disconfortului  si durerilor musculare.

Totusi, este recomadat   doar gravidelor care nu  au probleme cu sarcina si nu sunt supuse la niciun risc.

Care sunt beneficiile inotului in timpul sarcinii?

Exercitiile fizice ajuta la mentinerea corpului santos si permite  pregatirea pentru travaliu si nastere.

  1. Stimularea respiratiei si a inimii– In mediul acvatic  creirul, in mod incostient, faciliteaza respiratii ample.  Exercitiile fizice din timpul inotului  stimuleaza  ritmul cardiac fara a-l suprasolicita.
  • Cresterea rezistentei la efort– Inotul relaxat este o activiate continua care mentine rezistenta organismului la efort, ce este foarte benfica femeilor insarcinate.
  •  Ajuta la un somn odihnitor-In cazul femilor insarcinate, somnul este un subiect delicat mai ales  in ultimul trimestru de sarcina.  Datorita durerilor articulare  calitatea somnului este afectata.  Inotul amelioreaza aceste disconforturi.
  • Starea de bine- O tura de bazin te poate face sa te simit linistita si relaxata mental.

    Sfaturi pentru siguranta ta si a fatului

Sunt cateva aspecte de care trebuie sa fii atenta:

  • Este recomandat ca sesiunea de inot sa dureze maxim 30 de minute;
  • Nu trebuie sa te soliciti foarte tare;
  • Temperature apei din bazin sa nu depasesca 32 de grade Celsius;
  • Este recomadat sa ai o perche de incaltari pentru a evita alunecarile;
  • Tehnica de inot sa fie comoda, cum ar fi inotul pe spate.

Asadar, inotul este sportul care te ajuta sa te simiti minunat in cea mai frumoasa perioada din viata ta.

Distribuie aceasta postare

Cine suntem?

Swimming Team este un club de inot dedicat atat copiilor, cat si adultilor, pentru initiere si perfectionarea inotului. Clubul a fost creat din pasiunea pentru acest sport si din dorinta de a invata si promova inotul tuturor persoanelor.

Localizare

Sediul Swimming Team Club

zona Regie, Clubul Sportul Studentesc

Adresa

str. Larisa, nr. 2, sector 6, Bucuresti

Program

Luni – Vineri

7 AM – 10 PM

Sambata – Duminica

8 AM – 18 PM

Contact

Telefon

0728 225 444

E-mail

office@club-inot.ro

0799 983 830