Inot copii: rezultate uimitoare la Campionatul National de la Targu Mures

Distribuie aceasta postare:

Editia de anul acesta a Campionatului National de Inot Poliatlon pentru copiii din categoria de varsta 10-11 ani a adus rezultate uimitoare pentru micutii sportivi ai clubului Swimming Team din Bucuresti. 14 inotatori au obtinut o multime de premii si au dominat podiumul si in aceasta editie. In cele ce urmeaza vom prezenta campionii si probele care i-au pus la incercare.

Inot copii

            Campionatul National de Înot Poliatlon Copii 10-11 ani s-a desfasurat in aceasta iarna la Targu Mures, in perioada 02.12-04.12.2022. Clubul de Inot Swimming Team activeaza din 2011 si pregateste tineri si adulti pentru a deveni buni inotatori, unii dintre ei reusind sa atinga performanta. Incepand cu varsta de 10 ani, copiii pot participa in mod legal la competitii, iar Campionatul National este cea mai importanta la nivel de tara. Exista doua editii importante, in vara si in iarna, iar clubul nostru participa la ambele cu o echipa numeroasa de sportivi.

            In editia din iarna aceasta, Swimming Team a participat cu 22 de inotatori, dintre care 14 au obtinut in repetate randuri premii importante. Cei 9 baieti si cele 5 fete, pregatiti de 4 antrenori, au ocupat podiumul pe cele mai inalte pozitii, asigurand astfel locul 1 in clasamentul national pentru clubul Swimming Team, pozitie cucerita inca din vara.

            Una dintre antrenoare declara ca avea asteptari mari de la micutii sportivi si ca aceste asteptari nu doar ca nu au fost inselate, ci ca a avut parte de o surpriza din partea inotatorilor. Despre ce surpriza este vorba? Dupa cum bine stim, sezonul virozelor si-a atins apogeul, iar cei mai afectati sunt copiii. Nici sportivii clubului nostru nu au fost ocoliti de raceli si, din nefericire, nu au fost in cea mai buna forma a lor la competitie, desi urmeaza tratament. In ciuda starii de sanatate care le-a pus bete-n roate, inotatorii clubului Swimming Team au obtinut 20 de premii Locul I, 5 premii Locul al II-lea si 2 premii Locul al III-lea.

            Sportivii nostri au participat la mai multe tipuri de probe. Una dintre ele este proba de 50 de metri Liber la categoria de varstă 11 ani, unde Tita David a obtinut locul al III-lea. Apoi, la proba de 50 de metri Fluture, categoria 10 ani, sportiva Mihalache Bianca a urcat pe locul al II-lea, insa acesta nu este singurul premiu pe care l-a primit pentru o proba de 50 de metri, fiindca a concurat si pentru proba Spate, de unde s-a intors cu locul al III-lea.

            In cele ce urmeaza vom detalia situatia competitionala pentru fiecare proba. Cea mai importanta este stafeta, pe care s-a pus mare pret si unde inotatorii nostri au participat in numar foarte mare. Acestia au inotat foarte corect si astfel au dominat podiumul. La stafeta 4x50m la Liber, in categoria baieti 11 ani, 4 sportivi au obtinut locul I: Anghel Darius, Bucur Luca, Radulescu Bostina Andrei si Tita David. In cazul stafetei 4x50m Liber la fete 10 ani, locul I a fost obtinut de Mihalache Bianca, Gavriloiu Antonia, Rotaru Carla si de Olteanu Ana-Maria. Aceeasi proba de stafeta, insa, de data aceasta, pentru baieti, a adus multe surprize, fiindca 4 inotatori au obtinut locul I: Patrascan Victor, Enica Arthur, Preda Eduard si Niculescu David. Urmatoarele doua probe sunt la Stafeta Mixt 4x50m, iar rezultatele au impresionat atat antrenorii, cat si spectatorii, care au aclamat incantati si si-au sustinut preferatii. La proba feminina la categoria de varsta 10 ani, Rotaru Carla, Gavriloiu Antonia, Mihalache Bianca si Olteanu Ana-Maria au obtinut locul I. Aceeasi proba, la baieti, s-a incheiat cu locul I, de asemenea, pentru 4 sportivi: Patrascan Victor, Preda Eduard, Enica Arthur si Navala Alexandru. Inotatorii nostri baieti din categoria 11 ani au participat si la proba de stafeta mixta 4x50m si au obtinut locul al II-lea. Acestia sunt Anghel Darius, Bucur Luca, Tita David si Radulescu Bostina Andrei.

Distribuie aceasta postare

Cine suntem?

Swimming Team este un club de inot dedicat atat copiilor, cat si adultilor, pentru initiere si perfectionarea inotului. Clubul a fost creat din pasiunea pentru acest sport si din dorinta de a invata si promova inotul tuturor persoanelor.

Localizare

Sediul Swimming Team Club

zona Regie, Clubul Sportul Studentesc

Adresa

str. Larisa, nr. 2, sector 6, Bucuresti

Program

Luni – Vineri

7 AM – 10 PM

Sambata – Duminica

8 AM – 18 PM

Contact

Telefon

0728 225 444

E-mail

office@club-inot.ro

0799 983 830