Patru sportivi Swimming Team au obtinut 13 medalii la Concursul international United World Games 2017, din Austria

Distribuie aceasta postare:

United Word Games 2017 Austria Swimming Team

Emotii, nerabdare, bucurie si o mare dorinta de a castiga – cu aceste ganduri au plecat sportivii Clubului de Inot Swimming Team, antrenati de antrenorul Andrei Petrescu, impreuna cu parintii copiilor spre prima lor competitie internationala.

Concursul international United World Games 2017 a avut loc in perioada 22-25 iunie 2017, la Klagenfurt, Austria.

„Ceremonia deschiderii United World Games, la care sportivii nostri au avut onoarea sa defileze mandri purtand drapelul Romaniei, s-a desfasurat pe stadionul Players Town, dupa o zi in care deja copiii au avut o sesiune grea de inot. Emotionant a fost momentul intonarii imnului Romaniei, in timp ce sportivii nostri, impreuna cu alti sportivi romani participanti la jocuri, au purtat drapelul tarii”, isi aminteste, cu emotie, unul dintre parintii copiilor participanti la competitie.

In cele 3 zile ale concursului, probele de inot s-au desfasurat la bazinul Aqua Center, un loc ce le-a devenit, in foarte scurt timp, familiar copiilor si in care parintii au trait emotii puternice pentru fiecare inotator de performanta. Parintii si-au incurajat copiii si s-au bucurat pentru fiecare participare. „Suntem mandri de rezultatele obtinute, dar mai ales de ambitia cu care au concurat”, spun parintii.

La finalul celor 3 zile ale concursului United World Games 2017, 4 sportivi din echipa de performanta Swimming Team au castigat 13 medalii!

 

Iata rezultatele obtinute de sportivii Clubului Swimming Team la concursul international United World Games 2017, desfasurat in Klagenfurt, Austria:

 

Petrescu Victor:

 

 • 50 m spate – locul 2
 • 100 m bras – locul 2
 • 200 m liber – locul 3
 • 50 m bras – locul 1
 • 100 m spate – locul 1
 • 200 m bras – locul 2
 • 200 m mixt – locul 3
 • 100 m liber – locul 3
 • 400m liber – locul 1
 • 50 m fluture – locul 2
 • 200 m spate – locul 2

 

Bogaci Miron:

 

 • 100 m fluture – locul 2

 

Pintilie Alessia si Borcos Anton:

 

 • stafeta combinata 8×50 m liber 4 fete+4 baieti – locul 2

 

Victor Petrescu, sportivul Swimming Team care a castigat 11 distinctii la concursul din Austria, spune ca isi doreste sa participe la cat mai multe asemenea competitii, dupa ce, la cea din Austria, a avut emotii mari, dar s-a si distrat. „A fost foarte frumos sa fiu alaturi de Andrei si colegii si prietenii mei la United World Games. Am avut emotii mari, am muncit mult, dar m-am si distrat. M-am simtit foarte bine pe podium si am fost mandru ca sunt roman! Imi doresc sa particip la cat mai multe concursuri de acest fel; din toate am de invatat cate ceva si astfel devin cel mai bun!”, a spus Victor Petrescu, dupa competitie.

„Sa castigi o medalie iti ia ore, zile, saptamani sau poate chiar ani intregi de munca sustinuta, antrenament, sacrificii, energie si dedicare. Iar in momentul in care straluceste cu mandrie pe pieptul tau, simti ca tot efortul a fost incununat, esti un invingator, un adevarat campion”, spune mama lui Victor Petrescu.

Acest concurs a reprezentat atat pentru copii, cat si pentru parinti o experienta de neuitat. O imbinare de emotii puternice, pumni stransi si mandria de a fi roman in momentul in care imnul tarii noastre era intonat la urcarea pe cea mai inalta treapta a podiumului de catre sportivii nostri.

Copiii au avut sansa de a lupta alaturi de sportivi din intreaga lume si de a reprezenta cu mandrie Clubul Swimming Team Bucuresti si Romania!

Atat parintii, cat si copiii sportivi apreciaza sprijinul, pasiunea si efortul antrenorului Andrei Petrescu. Parintii tin sa-i multumeasca lui Andrei pentru devotament, implicare si dragostea pentru inot pe care a insuflat-o elevilor sai. Parintii au observat ca participarea la aceasta competitie, precum si legatura stransa dintre antrenor si copii ii motiveaza pe sportivi si ii ambitioneaza sa-si imbunatateasca performantele sportive.

Le dorim antrenorului Andrei Petrescu si sportivilor nostri succes in competitiile viitoare, interne si internationale!

 

Am adunat intr-un filmulet pe care te invitam sa-l vizionezi amintirile noastre de la concursul international United World Games 2017, din perioada 22-25 iunie 2017, de la Klagenfurt, Austria:

Distribuie aceasta postare

Cine suntem?

Swimming Team este un club de inot dedicat atat copiilor, cat si adultilor, pentru initiere si perfectionarea inotului. Clubul a fost creat din pasiunea pentru acest sport si din dorinta de a invata si promova inotul tuturor persoanelor.

Localizare

Sediul Swimming Team Club

zona Regie, Clubul Sportul Studentesc

Adresa

str. Larisa, nr. 2, sector 6, Bucuresti

Program

Luni – Vineri

7 AM – 10 PM

Sambata – Duminica

8 AM – 18 PM

Contact

Telefon

0728 225 444

E-mail

office@club-inot.ro

0799 983 830